ABD Okinawa’ya acil müdahale gücü konuşlandıracak

ABD, Japonya’nın güneybatısındaki uzak adaların savunulması için Okinawa’ya, Deniz Piyade Birliği bünyesinde acil müdahale gücü konuşlandıracak. Resmi Kyodo ajansının Japonya ve ABD diplomatik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre iki ülke, bölgesel..

ABD Okinawa’ya acil müdahale gücü konuşlandıracak
Son Güncelleme: Whatsapp

ABD, Japonya’nın güneybatısındaki uzak adaların savunulması için Okinawa’ya, Deniz Piyade Birliği bünyesinde acil müdahale gücü konuşlandıracak.

Resmi Kyodo ajansının Japonya ve ABD diplomatik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre iki ülke, bölgesel tehditler karşısında savunma işbirliğini artırmayı hedefliyor.

Buna göre ABD, Japonya’nın güneybatısında, Tayvan Boğazı yakınlarındaki ada eyaleti Okinawa kıyısına acil müdahale gücü konuşlandıracak.

ABD’nin Deniz Piyade Birliği bünyesinde görev yapacak askeri güç, Japonya’nın caydırıcılık kapasitelerine destek olacak.

Yaklaşık 2 bin askerin görevlendirileceği ve yer değiştirme esnekliğine sahip müdahale gücü, düşman saldırısında, Japonya’ya ait adalarının savunulmasına katkı verecek.

Birliğin konuşlandırılma tarihine yönelik bilgi paylaşılmadı.

Okinawa adası

Japonya yüzölçümünün yüzde 0,6’sını oluşturan Okinawa, ülke genelinde ABD askeri tesislerinin toplam arazi alanlarının yüzde 70,6’sına ev sahipliği yapıyor.

Ülkenin en güneybatısında yer alan ada eyaletine, füze denemelerini artıran Kuzey Kore ile bölgesel nüfuzunu yoğunlaştıran Çin’e karşı stratejik önem atfediliyor.

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.