Anavatanlar devrede

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, tamamlanacağı açıklanan İsviçre’deki zirveye cuma akşamı TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın telefon görüşmesi damgasını vurdu.  Yunan hükümetinin açıklamasına göre iki lider,..

Anavatanlar devrede
Son Güncelleme: Whatsapp

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, tamamlanacağı açıklanan İsviçre’deki zirveye cuma akşamı TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın telefon görüşmesi damgasını vurdu.

 Yunan hükümetinin açıklamasına göre iki lider, müzakerelerin son adımı, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de yer alacağı zirvenin aralık ayında toplanmasını ele aldı. Yunan ve Rum tarafı; 7, 19 ve 29 Aralık tarihlerinin zirve için uygun olacağına işaret ediyor.

TÜRK ASKERİNE GEÇİŞ SÜRECİ: Kıbrıs’la ilgili gelişmelerin peşpeşe gelmesi tarafların, İsviçre’deki zirveden daha fazla garantörlük konusuna odaklanmasına yol açtı. Yunan Genelkurmayı, Türk askerinin adadan çekilmesi için en az 16-18 ay gerekli olduğu yönünde rapor yayınlarken, Türkiye’nin ise belirli sayıda Türk askerinin 5-10 yıl gibi geçiş süreciyle Ada’da kalmasını talep ettiği ileri sürülüyor. 2004’teki Annan planında da garantörlük ve Türk askeri konusunda geçiş süreçleri yer alıyordu.

Ömer BİLGE, Yorgo KIRBAKİ/Hürriyet

Örnek Resim

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.