Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları UNESCO yolunda

UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesi’nde yer alan Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları’nın daimi listeye alınabilmesi için sona yaklaşıldı. Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazetecilere, yaptığı açıklamada, Anadolu..

Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları UNESCO yolunda
Son Güncelleme: Whatsapp

UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesi’nde yer alan Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları’nın daimi listeye alınabilmesi için sona yaklaşıldı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazetecilere, yaptığı açıklamada, Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biri olan Amasya’nın geçmişine, tarihine, kültürüne sahip çıktıklarını söyledi.

Hedef kalıcı listeye girmek

AA’da yer alan habere göre; UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları’nın asıl listeye alınmasıyla ilgili yoğun bir çalışmaya giriştiklerini belirten Masatlı, “Geçen hafta itibarıyla dosyamızı tamamlayarak, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza arz ettik. Bundan sonraki süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu dosyayı inceleyecek ve UNESCO’nun merkezi olan Fransa’ya gönderecek. İnşallah en kısa sürede Harşena Kalesi ve Kral Kaya Mezarları, ülkemizin UNESCO Dünya Kalıcı Mirası’nda olan eserlerinden bir tanesi olacak” dedi.

Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları UNESCO yolunda  #1

Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları UNESCO yolunda  #2

Tursitlerin ilgisini çekiyor

Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarları’nın yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini, Amasya’nın binlerce yıllık tarihe sahip, tarihin hemen hemen her döneminden birtakım eserler barındıran bir kültür şehri olduğunu anlatan Masatlı, Amasya’nın UNESCO Dünya Kültür Miras Daimi Listesi’ne alındığında dünyanın kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline geleceğini ifade etti.

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.