istanbul manzara

KKTC’nin çocuklara yönelik ilk bilim festivali ‘Bilimfest Kıbrıs’  başladı
223 okunma

KKTC’nin çocuklara yönelik ilk bilim festivali ‘Bilimfest Kıbrıs’ başladı

ABONE OL
11 Temmuz 2023 11:30
KKTC’nin çocuklara yönelik ilk bilim festivali ‘Bilimfest Kıbrıs’  başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haydar Aliyev Uluslararası Kültür Merkezi ve Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından Bilim Türkiye işbirliği ile düzenlenen, Kuzey Kıbrıs’ın çocuklara yönelik ilk bilim festivali Bilimfest Kıbrıs dün akşam başladı.
Çocukların bilime olan ilgisini artırma hedefiyle gerçekleştirilen festival yarın sona erecek. Festivalin açılış etkinliği Alsancak Milli Parkında yer aldı.

Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyeti ve Haydar Aliyev Uluslararası Kültür Merkezi Başkanı Orhan Hasanoğlu,2012 yılında kurulan derneğin, KKTC, Azerbaycan ve Türk Devletleri arasında kültürel köprüler kurmak amacıyla çalıştığını belirtti.

Bilim Türkiye adına Ankara Bilim Pursaklar Yöneticisi Selin Görmez de Bilim Türkiye’nin kuruluş amaçları ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Görmez, hedeflerinin toplumda, bilime, ilime ve teknolojiye olan ilgiyi yaygınlaştırmak ve geliştirmek olduğunu vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ise konuşmasında geleceğin bilişimde ve gençlerde olduğunu dile getirerek, teknolojiyi , bilimi, ilimi dışardan ithal eden değil, üreten, teknolojiye bilime hakim nesiller yaratmanın önemine vurgu yaptı

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Türk Birliği’nin gücünü, tek millet 3 devlet duygusunu en içten şekilde hissettiklerini belirtti.
Çavuşoğlu, temennilerinin Türk Devletleri arasında kültürel , bilimsel sanatsal her türlü buluşmanın artması ve halkların birbirlerini daha yakından tanıması ve Türk Birliğinin lafta değil, özde oluşturularak genişletilmesi olduğunu dile getirdi.

Meclis Başkanı Zorlu Töre de bir zamanlar hayal olan Türk Birliğinin bugün gerçeğe dönüştüğüne vurgu yaptı.
Töre bu çerçevede Türk Devletleri Teşkilatının kuruluşunun önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da açılıştaki konuşmasında, KKTC’nin Türk Devletleriyle arasındaki bağlar ve gönül birliğinin büyük önem taşıdığını belirtti.
Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatında gözlemci statüsünün, bu bağları pekiştirerek arttıracağına inanç belirtti.
KKTC’nin her türlü engelleme , kısıtlama ve ambargolara rağmen yürekli bir şekilde geleceğe yürüdüğünü dile getiren Tatar, gençlerin teknoloji ve bilimdeki tüm yenilikleri kullanarak, ülkelerini çok daha müreffeh yarınlara ulaştıracağına inanç belirtti.

KKTC’nin İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Devletleri teşkilatı ve diğer ülkelerle kuracağı ilişkilerle , iletişim teknoloji ilim bilimde çağın nimetlerinden faydalanarak gelecekte çok daha büyük projelere imza atacağını dile getiren Tatar, “Eğitim sistemimize çağdaşlık evrensellik ilim bilim her türlü imkanı çocuklarımızın önüne koymaya çalışıyoruz”dedi
Konuşmaların ardından açılışa katılan yetkililer, bilim çadırları ve bilim TIRını gezdi. Bilimfest Kıbrıs açılışı halk dansları gösterileri ile devam etti.
12 Temmuza kadar devam edecek Bilimfest Kıbrıs’ta; bilim çadırları, teknoloji stantları ve Mobil Bilim Teknoloji TIR’ında bilimsel ve teknolojik deneyimler sunulacak.
Festival boyunca gerçekleştirilecek atölye çalışmaları, deneyler, bilim gösterileri ve sergiler sayesinde çocuklar, bilimin sınırlarını keşfetme fırsatı bulacak.
Bilimfest Kıbrıs’ta; Bilim Azerbaycan, Bilim Üsküdar, Bilim Fatih, Bilim Pursaklar, Bilim Gaziantep ve Bilim Erzurum ile Antalya Bilim Merkezi ve “ASAN Hizmet” başta olmak üzere, yurt içi ve yurt dışından birçok kurum ve kuruluş yer alıyor.
Bilimfest Kıbrıs’ta 8-14 yaş aralığındaki çocuklar için çok özel bir “Eğitim Programı” da düzenlenecek.

Festival kapsamında 100 öğrenci ile sınırlı eğitim programında; Robotik kodlama ve teknoloji atölyesi eğitimleri ile çeşitli bilimsel aktiviteler gerçekleştirilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0