Özkurt:Özel televizyonlar BRTK üzerinden ücret ödemeden karasal yayın yapabiliyor

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, özel televizyonların yayın yapabileceği mecralar konusundaki dezenformasyonu sona erdirmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yaptı. Özkurt açıklamasında, Bakanlar Kurulu’nun 1 Eylül 2022’de..

Özkurt:Özel televizyonlar BRTK üzerinden ücret ödemeden karasal yayın yapabiliyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Müdürü Meryem Özkurt, özel televizyonların yayın yapabileceği mecralar konusundaki dezenformasyonu sona erdirmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yaptı.

Özkurt açıklamasında, Bakanlar Kurulu’nun 1 Eylül 2022’de özel televizyon kanallarının TÜRKSAT AŞ’den aldıkları hizmetler karşılığında ödemeleri gereken bedellerin tamamı yerine yüzde 25 oranında teşvik verilmesi yönünde bir karar ürettiğini hatırlattı.

Bunun akabinde özel kanallar adına birikmiş bugünkü kurla yaklaşık 66 milyon Türk Lirası için TÜRKSAT AŞ. ile 2027 yılına kadar protokol imzalandığını belirten Meryem Özkurt, şunları kaydetti:

Yıllar içerisinde, özel televizyon kanallarının uydu ücretlerinin hükümetler tarafından finanse edilmesiyle karasal dijital yayıncılık geri plana itilmiş oldu.

Oysa 2011 yılında dijital karasal yayın alt yapısı Selvili Tepe’de Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği proje ile hayata geçirilmiş, 2016 yılında Kantara’ya  kurulan ek vericilerle karasal dijital yayınlar ülkenin geneline ulaştırılmıştır.

Ayrıca, dünyadaki  hızlı ve değişen teknolojiyi yakalamak ve ülke yayıncılığını  geliştirmek adına BRTK mühendislerinin yapmış olduğu karasal dijital yenileme projesi devam etmektedir.

Ülkemizdeki  yayıncılıkla ilgili resmi makam konumundaki Yayın Yüksek Kurulu’ndan yayıncılık lisansı bulunan ve DVB-T üzerinden yayın yapacak alt yapısı mevcut olan bütün özel televizyon kanallarının, herhangi bir ücret ödemeksizin Bayrak Radyo Televizyon Kurumu aracılığı ile ada genelinde karasal yayın yapmalarının Kurumumuz tarafından geçmişte olduğu gibi bugün de sağlanmakta olduğunu ve Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun bu konudaki hizmetleri, yasal olarak üzerine düşen herhangi bir görev olmamasına karşın, özel yayıncılığın desteklenmesi adına herhangi bir ek ücret talep etmeksizin devam etmekte  olduğunu kamuoyunun bilgisine getiririz”.

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.