Öztürkler: Şubat-Mart’ta kimseyi eve kapatmadan sayım yapacağız

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, BRT’ye gündeme dair açıklamalarda bulundu. Halen çalışmaları devam eden Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) projesinin önemine dikkat çeken Bakan Öztürkler, konuyu temel vizyon olarak gördüğünü söyledi…

Öztürkler: Şubat-Mart’ta kimseyi eve kapatmadan sayım yapacağız
Son Güncelleme: Whatsapp

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, BRT’ye gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Halen çalışmaları devam eden Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) projesinin önemine dikkat çeken Bakan Öztürkler, konuyu temel vizyon olarak gördüğünü söyledi.

“İstatistiki veriler sağlıklı bir şekilde elinizde yoksa bir ülkenin geleceğini planlamak doğru ve mantıklı olmuyor” diyen Öztürkler, Belediyelerle yürütülen projenin Şubat-Mart aylarında tamamlanmasının ardından, Mekansal Adres Kayıt Sistemi kullanılarak ve kimseyi eve kapatmadan, çağdaş bir nüfus sayımı yapılabileceğini açıkladı.

Yakın zamanda hayata geçecek bir diğer proje olan E-Vize ile ülkeye girişlerde kontrolün tam anlamıyla sağlanacağının altını çizen Öztürkler, 4 ayda 1500’e yakın kişinin ülke güvenliği ve kamu huzuru adına deport edildiğini anımsatarak, “ülkede kaçak olarak bulunanlar ile suça karışanlara karşı sıfır toleransla hareket etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

İçişleri Bakanı Öztürkler, “E-Vize ile sakıncalı bir kişi ülkeye gelmeden bilinecek” şeklinde konuştu.

Yeni cezaevinin hem yapısal hem de yasal açıdan hazır olduğuna da değinen Öztürkler, yeni binada ihtiyaç duyulan toplam 213 adet yeni personel için Kamu Komisyonu tarafından sınavları yapılan 100’e yakın yeni gardiyanın eğitimlerinin ardından görevlerine başlayacaklarını söyledi.

Halen Merkezi Cezaevi’nde bulunan 763 mahkumun yüzde 45’inin yabancılardan oluştuğuna işaret eden Öztürkler, Temmuz başında başlamış olan kademeli taşınma sürecinin Ekim ayı içerisinde tamamlanacağını kaydetti.

Bakan Öztürkler, yeni cezaevinde mahkumların topluma kazandırma projelerinin öne çıkartılacağını belirterek, koşulların sadece bina olarak değil, faaliyet, eğitim ve iyileştirme programları ile de destekleneceğini ifade etti. BRT

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.