Rum Basını: Stewart eliyle Türk taleplerine resmi basamak kazandırılıyor

Rum basınına göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart eliyle Türk taleplerine resmî basamak kazandırılıyor. Rum basını, Kıbrıs sorunu tarihinde ilk kez..

Rum Basını: Stewart eliyle Türk taleplerine resmi basamak kazandırılıyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Rum basınına göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart eliyle Türk taleplerine resmî basamak kazandırılıyor.

Rum basını, Kıbrıs sorunu tarihinde ilk kez bir Birleşmiş Milletler Barış Gücü rapor taslağında, Birleşmiş Milletler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında askerî statü anlaşması SOFA yapılması talebine resmî zemin kazandırılmakta olduğuna dikkat çekti.

Haftalık Kathimerini “Colin Stewart Eliyle Kayma” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart tarafından kaleme alınan ve Genel Sekreter Antonio Guterres’in imzasını taşıyan rapor taslağında Türk talebini taslağa sokmaya özen gösterdiğini yazdı.

Buna, iki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininin de rapor taslağından yok edilmesi de eklendiğinde, iki devletli çözüm de dahil herhangi başka bir çözüm şekli yolunu açık bırakıldığının anlaşıldığına dikkat çeken gazete, bütün bunların, “hiç de cesaret verici olmayan bir bulmacayı oluşturduğu” görüşünü ortaya koydu.
Barış Gücü rapor taslağına Stewart tarafından konulan ve Rum Dışişleri Bakanlığı’nı çok kaygılandıran ifadelerin Rum Yönetimi Başkanlığı koltuğuna oturacak kişiyi de çok zor ve muhtemelen geri dönüşü imkansız bir durumla karşı karşıya bırakacağı kaydedildi.

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.