istanbul manzara

Steam, PayPal ve Epic Games bu ülkede yasaklandı!
101 okunma

Steam, PayPal ve Epic Games bu ülkede yasaklandı!

ABONE OL
30 Temmuz 2022 22:57
Steam, PayPal ve Epic Games bu ülkede yasaklandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Endonezya, içerik denetleme yasalarına ve lisans kurallarına uymayan şirketleri yasaklamaya başladı. Bu şirketlerin arasında Yahoo, PayPal, Steam ve Epic Games gibi popüler hizmetlerin olduğu ifade edildi. Endonezya’nın kurallarına uymayan firmalar şimdi ne yapacak?

Endonezya’dan tartışma yaratan Steam ve PayPal yasağı

Endonezya’da yürürlüğe alınan yeni yasayla, ülkede faaliyet göstermek isteyen şirketlerin yerine getirmesi gereken birtakım zorunluluklar bulunuyor. Yasaya göre şirketler, ülkenin veritabanına kaydolmak ve “kamu düzenini bozan” içeriği kaldırmak zorunda. Endonezya ayrıca kullanıcı verilerine erişmek de istiyor.

Google, Meta ve Amazon gibi dev firmaların ülkede faaliyet göstermek için bu kurallara uyduğu ve veritabanına kaydolarak lisans aldığı ifade edildi. Ancak Yahoo, PayPal ve Steam dahil onlarca şirket ise yasaya uymayacak gibi görünüyor.


Steam Deck için müjde verildi: Türkiye’ye geliyor mu?

Steam Deck için müjde verildi: Türkiye’ye geliyor mu?

Valve’ın açıklamasına göre Steam Deck üretim kapasitesi iki katına çıktı. Taşınabilir konsol Türkiye’de satın alınabilir olacak mı?

Konuyla ilgili Reuters’a açıklamalarda bulunan Endonezya İletişim Bakanlığı yetkilisi Semuel Abrijani Pangerapan, yasaklanan firmalarının tamamına kapının açık olduğunu söyledi. Kurallara uymayan şirketlerin lisans alarak faaliyete geçebileceğini ifade etti.

Ülkede Valve (doğal olarak Steam) erişim yasaklandığı için Dota2 ve Counter-Strike gibi popüler oyunlar oynanamıyor. Ayrıca Epic Games’in yasaklanmasına bağlı olarak Fortnite sunucuları da devre dışı bırakıldı. Benzer şekilde ödeme devi PayPal’e erişim kapatıldı ve binlerce serbest çalışan ortada kaldı.

ücretsiz oyun

PayPal, Epic Games ve Valve gibi devlerin Endonezya’daki faaliyetlerine devam edip etmeyeceği ise belirsiz. Ancak binlerce kullanıcı şimdiden tepkilerini Twitter’dan göstermeye başladı. Şirketlerin Endonezya hükümetiyle iletişime geçtiğini de belirtelim.

Peki siz Steam PayPal yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0