istanbul manzara

Tatar:Doğu Akdeniz’de istikrarın ve güvenliğin yegane teminatı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin buradaki varlığıdır
  • Kibris Web Haber
  • Gündem
  • Tatar:Doğu Akdeniz’de istikrarın ve güvenliğin yegane teminatı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin buradaki varlığıdır
149 okunma

Tatar:Doğu Akdeniz’de istikrarın ve güvenliğin yegane teminatı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin buradaki varlığıdır

ABONE OL
14 Kasım 2023 15:50
Tatar:Doğu Akdeniz’de istikrarın ve güvenliğin yegane teminatı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin buradaki varlığıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin 40. yılı münasebetiyle ülkemizde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanı Metin Gürak ve beraberindeki heyeti kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin öneminin altını çizerek dünyada yer alan çatışmaları göz önünde bulundurduğumuzda Kıbrıs Türk halkı için Türkiye’nin garantörlüğünün ve Türk askerinin adadaki varlığının önemini dile getirdi. “Sağlam temeller üzerine inşa edilmeyen bir antlaşma çok daha kötü günler yaşatabilir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin 40. yılı vesilesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şükranlarını ve minnet duygularını ifade etti.

“Doğu Akdeniz’de istikrarın ve güvenliğin yegane teminatı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin buradaki varlığıdır” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, caydırıcı bir güç olarak TSK’nın büyük önem arz ettiğini söyledi. Karşı tarafın zihniyetinin değişmediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, uluslararası antlaşmaya rağmen Kıbrıs Türk halkının geçmişte yaşadığı soykırımın gelecekte daha dikkatli olmamızın gerekliliğinin işareti olduğunu kaydetti.

Antlaşmanın egemenliğe ve Türkiye’nin garantörlüğüne dayalı olması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, hem güvenlik hem de barış için TSK’nin önemini yineleyerek tüm şehitleri ve hayatını kaybeden gazileri yad ederek hayatta olan gazilere minnet duygularını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Adası’nda 1974’te hem Kıbrıslı Rumlar hem de Kıbrıs Türkleri için barışın geldiğini belirterek Türkiye’nin adadan dışlanması için oynanan oyunlara izin vermeyeceklerini söyledi. Türkiye-Yunanistan ilişkileri için de Kıbrıs Adası’nda barışın ve istikrarın olmasının önemini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, ulusal menfaatler doğrultusunda milli siyasetin kökleşmesi ve yer bulmasının en büyük temennisi olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanı Metin Gürak da yaptığı konuşmada, KKTC’de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek 40. kuruluş yılında birlikte olmaktan büyük gurur duyduklarını belirtti. Gürak, Kıbrıs’ın Türkiye’nin milli davası olduğunu ve destek vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0