istanbul manzara

Tatar:Türkiye’nin garantörlüğünden ve Türk askerinin varlığından vazgeçmeyeceğiz
  • Kibris Web Haber
  • Gündem
  • Tatar:Türkiye’nin garantörlüğünden ve Türk askerinin varlığından vazgeçmeyeceğiz
122 okunma

Tatar:Türkiye’nin garantörlüğünden ve Türk askerinin varlığından vazgeçmeyeceğiz

ABONE OL
14 Kasım 2023 18:08
Tatar:Türkiye’nin garantörlüğünden ve Türk askerinin varlığından vazgeçmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin 40. yılı kutlamaları kapsamında Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği heyetini kabul ederek görüştü.

Cumhurbaşkanı Tatar kabuldeki konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadelenin devlet kurarak taçlandığını belirterek, günümüzde dünyada yaşanan olumsuzlukların benzerlerini yaşayan bir halk olarak asla Türkiye’nin garantörlüğünden ve Türk askerinin varlığından vazgeçmeyeceğimizi vurguladı.

Karşı tarafın zihniyetinin halen Kıbrıs Türklerine izolasyonların sürmesi ve birtakım ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalmamızı ve federal çatı altında bir anlaşma ile Türkiye’nin adadan uzaklaştırılmasını sağlamak yönünde olduğuna değinen Cumhurbaşkanı, “1974 öncesine döneceğimiz bir durumu asla kabul etmeyeceğiz. Bir antlaşma ancak iki devletin iş birliği ile olabilir. Güney’deki Rum devletinin egemenliği gibi bizim de egemenliğimizin kabul görmesi gerekmektedir. Rum devleti ne kadar meşru ise biz de o kadar meşruyuz” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın farklı platformlarda bu siyasete destek verdiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’de yapılan yatırımların en güneydeki Türk devleti olarak kapsamlı gelişmelerin önünü açtığını söyledi. Milli değerlerin geleceğe taşınması için iş birliğinin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin çalışmalarını takdir ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’deki tüm şehit ailelerine, malul gazilere hürmetlerini iletti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0