TC Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu KKTC’de uygulanacak projeleri değerlendirdi:  Projeler KKTC’ye birçok alanda katkı sağlayacak

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için müjdesi verilen üç projeyi değerlendirdi. Büyükelçilik konutunda gazetecilere açıklama yapan Feyzioğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat..

TC Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu KKTC’de uygulanacak projeleri değerlendirdi:  Projeler KKTC’ye birçok alanda katkı sağlayacak
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için müjdesi verilen üç projeyi değerlendirdi.

Büyükelçilik konutunda gazetecilere açıklama yapan Feyzioğlu, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay olmak üzere Türkiye’deki tüm kurumların Kıbrıs davasını milli ruhla ele aldıklarını anlattı.

“Dünkü zirveden üç büyük müjde çıktı. Bu projeler, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın şekillendirmesiyle ortaya konuldu” diyen Feyzioğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne müjdesi verilen dev projelerin ülkeye birçok alanda katkı sunacağını, iki ülke arasında imzalanan Ekonomik İşbirliği Anlaşması’nın maddelerinin kısa süre sonra hayata geçişinin görülebileceğini dile getirdi.

 Feyzioğlu, projelerin bitirilene kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

“Öncelikle el birliğiyle üç dev projenin kısa sürede hayata geçmesi için çalışacağız. Projelerden birincisi; ‘Derinya’ bölgesi dediğimiz Gazimağusa’nın ötesindeki alana sosyal konut yapılacak. Bölgede altyapısı ve planı bitmiş olan kısmına ilk etapta 276 konut inşa edilecek. Bölgenin yapısı bin konuttan biraz fazlasına imkan tanıyor. Ama ilk etapta 276 konutla başlanacak, sonra da inşallah devamı gelecek. Gençlerimizi ve insanlarımızı mutlu edecek bir proje olduğuna eminim.”

Büyükelçi Feyzioğlu, ikinci projenin, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çift yönlü kablolarla elektrik sağlanması olduğunu aktararak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugüne kadar enerji üretiminin tankerlerle denizden taşınan yakıta bağımlı şekilde yapıldığını, ancak bu yöntemin sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kronik elektrik sıkıntısına dikkati çeken Feyzioğlu, bu durumun ekonomik hayatı olumsuz etkilediğini ve toplumsal yaşamda da zorluklara sebep olduğunu belirtti.

Feyzioğlu, Anadolu’dan deniz altına yerleştirilen borular aracılığıyla Ada’ya su verilmesi gibi elektrik sağlanmasının da dev bir proje olduğunu aktardı.

Büyükelçi Feyzioğlu “Kuzey Kıbrıs’ın tüm elektrik ihtiyacı çözülecek. Bu ne demektir? Elektrik kaynağında kesinti olmayacak demektir. İkincisi, elektriğin ucuzlayacağı anlamına gelir. Elektriğin ucuzlamasına bağlı olarak hanelerde rahatlama sağlanır. Bu, insanların daha rahat koşullarda yaşamasını sağlar. Genel olarak girdilerin ucuzlaması, hayat pahalılığına çok ciddi bir çözümdür” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Başbakan Ünal Üstel’in birlikte açıkladığı üçüncü projenin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hakları ve imkanlarından faydalanması olduğunu anımsatan Feyzioğlu, projenin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sağlık sistemi dijital altyapısının Türkiye’ye entegrasyonuyla mümkün olduğunu kaydetti.

Metin Feyzioğlu, iki ülkenin dijital sağlık entegrasyonun kısa sürede tamamlanarak sistemden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde daimi yaşayan Türk vatandaşlarının yararlanmasının sağlanacağını bildirdi.

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.