istanbul manzara

Töre, Azerbaycan TNS Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı
183 okunma

Töre, Azerbaycan TNS Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı

ABONE OL
3 Ekim 2023 13:55
Töre, Azerbaycan TNS Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Azerbaycan TNS Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

Töre, Türk Devleri Teşkilatına üye olan ülkeler başta olmak üzere Türkiye ile dost olan ülkelerden Kıbrıs Türk halkının tanınma yönünde beklentisi olduğunu ifade ederek bunun zaman alacak bir süreç olsa bile bu yolu sabırla yürümeye devam edeceklerini söyledi.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in ülkesinde yapılacak etkinliklerde KKTC bayrağının da dalgalanacağını açıklamasını selamladıklarını ve KKKTC Cumhuriyet Meclisi adına kendisine teşekkür ettiğini kaydeden Töre, ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

Töre, aynı hassasiyeti diğer Türk Cumhuriyetlerinden de beklediklerini vurgulayarak dünya tanımasa bile KKTC’nin var olduğunu belirtti ve, Azerbaycan’lı şair Mehmet Emin Resulzade’nin ”Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” sözünü anımsattı.

Röportajda geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Azerbaycan Milletvekili Ganire Pasheyeva’nın vefatı nedeniyle duyduğu üzüntüyü de dile getirerek kendisine rahmet dileyen Töre, Türklük davasına yaptığı hizmetlerin asla unutulmayacağını söyledi.

Azerbaycan’ın kuruluşunda verilen mücadele başta olmak üzere, Hocalı Katliamı ve Karabağ’da şehit düşenleri saygı ve rahmetle andıklarını ifade eden Başkan Töre, dava ve yollarının bir olduğunu belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0