Tunceli’de kırık halde bulunan tarihi 500 yıllık mezar taşları korumaya alındı

Tunceli’de tahrip olmuş halde bulunan koç başlı 2 mezar taşı, restore edilerek korunmak üzere müzenin deposuna konuldu. Tunceli Müzesi Müdürlüğü ekipleri, kentteki kültürel ve tarihi eserlerin korunması amacıyla çalışmalarına devam..

Tunceli’de kırık halde bulunan tarihi 500 yıllık mezar taşları korumaya alındı
Son Güncelleme: Whatsapp

Tunceli’de tahrip olmuş halde bulunan koç başlı 2 mezar taşı, restore edilerek korunmak üzere müzenin deposuna konuldu.

Tunceli Müzesi Müdürlüğü ekipleri, kentteki kültürel ve tarihi eserlerin korunması amacıyla çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçevede belirli aralıklarla araziye çıkan ekipler, yüzey araştırmalarıyla bölgedeki kültür varlıklarının yerini tespit ediyor.

Kentte bir vatandaş tarafından kırık halde bulunup müzeye getirilen koç başlı 2 mezar taşı da arkeolog Özgür Şahin ve restoratör Ümit Demirtaş’ın çalışmasıyla onarıldı.

Depoya konuldu

AA’da yer alan habere göre; kırık parçaları özel yapıştırıcılarla birleştirilen yaklaşık 500 yıllık mezar taşları, korunup gelecek kuşaklara aktarılmak üzere müzenin deposuna kaldırıldı.

Tunceli de kırık halde bulunan tarihi 500 yıllık mezar taşları korumaya alındı #1

Tunceli de kırık halde bulunan tarihi 500 yıllık mezar taşları korumaya alındı #2

“Eserlerimizi daha iyi korumak istiyoruz”

Müze Müdürü Kenan Öncel, son yıllarda vatandaşların müzeye çeşitli eserler bağışlandığını söyledi. Müzeye getirilen her eserin bakım ve onarımını özenle yaptıklarını ifade eden Öncel, “Buradaki amacımız eserlerimizi daha iyi koruyup gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarabilmek.” dedi.

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.