Vatandaşlıkların iptali davası ertelendi

Yüksek İdare Mahkemesi’nin gündeminde dün CTP’nin ‘sağlık’ ve ‘güvenlik’ raporları gelmeden şartlı verilen vatandaşlıkların iptali ve dava bitinceye kadar vatandaşlıkların durdurulması için açtığı dava da vardı Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP),..

Vatandaşlıkların iptali davası ertelendi
Son Güncelleme: Whatsapp

Yüksek İdare Mahkemesi’nin gündeminde dün CTP’nin ‘sağlık’ ve ‘güvenlik’ raporları gelmeden şartlı verilen vatandaşlıkların iptali ve dava bitinceye kadar vatandaşlıkların durdurulması için açtığı dava da vardı

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP), ‘sağlık’ ve ‘güvenlik raporları’ gelmeden, şartlı verilen vatandaşlıkların iptali ve dava bitene kadar vatandaşlık haklarının durdurulmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu ve İçişleri Bakanlığı aleyhine Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) açtığı dava 28 Ekim’e ertelendi.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Beril Çağdal’ın huzurunda görüşülen davada Savcı Meryem Beşoğlu ve CTP adına Avukat Ürün Solyalı hazır bulundu.

Savcı Meryem Beşoğlu, Bakanlar Kurulu ve İçişleri Bakanlığı’ndan dava konusu evraklarını talep etti. Savcı Beşoğlu, evrakları inceleyip, dava dosyalayıp dosyalamayacağına karar vermek üzere süre talep etti.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Beril Çağdal da davayı 28 Ekim tarihine erteledi.

CTP, ara emri talep ediyor

Yüksek Mahkeme Yargıcı Beril Çağdal’ın huzurunda geçen hafta görüşülen ara emri duruşmasında, CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat tanık olarak dinlenmişti.

Talat ve CTP adına davayı yürüten Avukat Ayşen Özdenefe, ‘sağlık’ ve ‘güvenlik raporları’ gelmeden şartlı verilen vatandaşlıkların açıkça hukuka aykırı olduğunu savunmuştu.

Davacılar, dava bitene kadar yurttaşlıklarla ilgili ara emri verilmesini talep etmiş, mahkeme da davalılara tebliğ yapılabilmesi için davayı düne ertelemişti.

CTP’nin açtığı davayla yurttaşlık alan 18 kişi davaya konu oldu.

Örnek Resim

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.