Yeşilırmak:Yasanın anayasaya aykırı olmadığı görüşündeyiz

UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, BRT’de yayınlanan 50+1 programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yeşilırmak, CTP’nin belediyelerin birleştirilmesine ilişkin (özel) yasa ile ilgili anayasa mahkemesinde dosyaladığı davanın kararının süresiz ertelendiğini belirtti…

Yeşilırmak:Yasanın anayasaya aykırı olmadığı görüşündeyiz
Son Güncelleme: Whatsapp

UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, BRT’de yayınlanan 50+1 programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yeşilırmak, CTP’nin belediyelerin birleştirilmesine ilişkin (özel) yasa ile ilgili anayasa mahkemesinde dosyaladığı davanın kararının süresiz ertelendiğini belirtti.

Emrah Yeşilırmak, UBP olarak hükümet ortakları ile birlikte yerel yönetim reformunu dile getirdiklerini belirterek, hükümet kurulunca, meclise yasaları sevk ederek, bu konuda ısrarcı olduklarını gösterdiklerini söyledi.

Yeşilırmak, “Yasa meclisten geçti ve yasallaştı. CTP anayasa mahkemesine bu yasayı anayasaya aykırılık iddiasıyla, 18 dediğimiz yasayı mahkemeye taşıdı. İddia edilen aykırılık maddelerine baktığımızda, CTP’nin iddia ettiği bazı maddelerine aykırı denildi.”

Mahkemenin vereceği karara saygı duyduklarını ifade eden Yeşilırmak, “UBP’nin ve benim görüşüm belediyeleri birleştirme yasasının anayasaya aykırı olmadığı yönündedir” dedi.

Söz konusu yasanın 4. ve 6. Maddesinin yürürlükte olduğunu söyleyen Yeşilırmak, diğer maddelerin seçimden sonra yürürlüğe gireceğini belirtti.

Yeşilırmak “Ben 18 belediye ile seçime gideceğimizi ön görüyorum.. bu yolda çok emek verdik.. komitede tüm paydaşların görüşlerini değerlendirerek reformun kaçınılmaz olduğu kanısına varılmıştı. Net bir şekilde duruşumuz bellidir” şeklinde konuştu.

Örnek Resim

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.