istanbul manzara

Yılmaz: KKTC’nin kendi kendine yeten bir ülke olması için çalışıyoruz
284 okunma

Yılmaz: KKTC’nin kendi kendine yeten bir ülke olması için çalışıyoruz

ABONE OL
7 Temmuz 2023 23:41
Yılmaz: KKTC’nin kendi kendine yeten bir ülke olması için çalışıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Ünal Üstel ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, heyetler arası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendi ayakları üzerinde duran ve kendi kendine yeten bir ülke olması için çalıştıklarını belirtti.
Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği protokolünün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini de belirten Yılmaz, bu protokol sayesinde KKTC’nin refahının artırılmasını hedeflediklerini kaydetti.
Gerçekleştirdikleri uzun soluklu toplantılarda KKTC yetkilileri ile son siyasi gelişmeleri, yeni Ercan Havalimanı, Elektrik enterkonnekte konusu ve Kıbrıs konusunu ele aldıklarını ifade eden Yılmaz, bütün bu konularda ortak fikir birliğine varıldığını kaydetti.

Yeni Ercan Havalimanı’nın 20 Temmuz’da uçuşa açılacağını belirten Yılmaz, “Çok kıymetli, çok büyük bir yatırım. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de yeni vitrini, yüzü olacak, KKTC’nin yeni cazibe göstergesi olacak.” dedi.
Bunun yanısıra, Milli dava olan Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın tam egemenlik ve eşitlik vizyonuna tam destek verdiklerini ifade eden Yılmaz, “Ancak bu gerçekler etrafındaki bir çözüm adada kalıcı bir çözümü sağlar” dedi.

Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkilileriyle olan işbirliklerini çözüm ve kalkınma odaklı sürdüreceklerinin de altını çizdi.
Başbakan Üstel de, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için Ankara ilişkileri ve Ankara ziyaretleri, kardeşlik hukukumuzun en üst seviyeye çıkarılması, ilişkilerimizin geliştirilmesi, birliğimizin pekiştirilmesi için son derece önemlidir” açıklamasını yaptı.
Üstel, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişiminin önünü açacak yaşamsal projelerin hayata geçirilmesi ve devletimizin uluslararası alanda hak ettiği yeri alarak, halkımızın güven ve refah içerisinde gelecek yolculuğuna devam edebilmesi için Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkileri yaşamsaldır, vazgeçilmezdir” ifadelerini kullandı.

“Bugün de bu önemli ziyaretlerden biri gerçekleştiriyoruz” diyen Başbakan Üstel, şöyle devam etti:
“Heyetlerimizle ve baş başa gerçekleştirdiğimiz üst düzey toplantılarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de Türkiye Yüzyılının bir parçası haline getirecek ve bize de geleceğin kapılarını açacak son derece önemli projeleri ele aldık. Gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, öncelikle çok kısa bir süre içerisinde hizmete açacağımız Yeni Ercan havalimanı projesi ile ilgili son çalışmaları ele aldık.
İnşallah 20 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleri ile yeni havalimanımızı açacak ve yıllardır çektiğimiz hasrete bir son vermiş olacağız. İnanıyorum ki; yeni havalimanımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en önemli ekonomik ayakları olan hem turizm hem de üniversite sektörümüze ciddi şekilde ivme katacak ve kendi potansiyellerini katlayarak geliştirmelerine imkân sağlayacaktır.
Doğu Akdeniz’in en modern havalimanlarından biri haline gelecek olan Yeni Ercan Havalimanı aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya ile kucaklaşmaya ne kadar hazır olduğunun da en önemli işaretlerinden birsi haline gelecektir.
Heyetler arası gerçekleşen görüşmelerde aynı zamanda, hükümetimizin geriye kalan yaklaşık 3 yıllık görev süresi içerisinde, yarım kalan tüm yol projelerinin tamamlanması, ihtiyaç duyduğumuz yeni okulların yapılması, ihtiyaç duyulan okullarımızın depreme dayanıklı hale gelmeleri için gerekli güçlendirme çalışmaların başlatılması ve tamamlanması, Lefkoşa’ya 500 yataklı hastanenin temelinin atılması, projenin başlatılması ve tamamlanması, Girne Hastanesi ve Güzelyurt Hastanelerinin tamamlanması, Karpaz Bölgesinin sağlık alanında en temel ihtiyaçlarından biri olan Pamuklu’ya bir sağlık merkezinin yapılması, Lapta’ya bir sağlık merkezinin yapılması, Maraş Sosyal Konutlarının başlatılması ve tamamlanması, ülkemizde 20 yıl sonra başlatacağımız sosyal konut projelerinin tamamlanması, Türkiye’den çift yönlü kablo ile elektrik enerjisinin getirilmesi projesinin en kısa süre içerisinde başlatılması ve 4 yıllık kısa bir sürede tamamlanması konularında hükümet olarak Anavatan Türkiye hükümetinin tam desteğini almış durumdayız.”

Üstel, “Az önce ifade etmiş olduğum tüm projelerin başlatılması ve hayat bulması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de gerçek manada Türkiye Yüzyılının bir parçası haline gelmesi anlamına gelecektir. Ben buna yürekten inanıyorum” dedi.
Üstel, “Gerçekleştirmiş olduğumuz görüşmede, enflasyondan kaynaklı sıkıntıların aşılması konularını da ele aldık. Bu noktada da Türkiye’mizin tam desteğini almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Sağlanacak ek desteklerle, halkımızı enflasyona ezdirmeden, onların refah seviyelerini korumak için her türlü katkıyı yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

“Ayrıca, daha önceden açıkladığımız gibi, ilk evim konut kredileri gibi gençlere yönelik desteklerimizi de adaya döner dönmez başlatıyoruz” diyen Üstel, şöyle devam etti:

“Özel sektöre, sanayiye, tarıma ve hayvancılığa sağlanacak hibe ve kredi destekleri konusunda da Anavatanımızdan ciddi bir destek sağlamış durumdayız. Tüm bu projelerin gerçekleşmesi, halkımızın ihtiyaç duyduğu işlerin ve icraatların zamanında tamamlanması, uzun soluklu vizyoner projelerin hayat bulması ancak siyasi istikrarla olabilir. Gerçekleştirdiğimiz tüm görüşmelerde, karşılıklı şekilde siyasi istikrarın sürmesi ve istikrarın korunması konularına da vurgu yaptık. Buradan Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın yanında da açıkça vurgulamak istiyorum. Hükümetimiz istikrarlı bir şekilde görevinin başındadır. Ve istikrarlı bir şekilde görevinin başında olmaya da devam edecektir.
İmzaladığımız Mali ve İktisadi İş Birliği Protokollerinin gereklerini hayata geçirmeye devam ediyoruz. Anavatan Türkiye hükümeti ile uyum içerisinde, karşılıklı sevgi, saygı ve güvene dayalı ilişkilerimizi en üst düzeyde sürdürüyoruz. Halkımızın ihtiyaç duyduğu büyük projelerin hayata geçirilmesi önceliği olmayanlara ve istikrarsızlıktan beslenenlere asla prim vermeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ile ortak geliştirilen iki devletli çözüm vizyonuna da hükümet olarak tam destek vermeye devam ediyoruz.
Uluslararası alandan Anavatan Türkiye’nin de büyük desteği ile tıpkı diğer devletler gibi Devletimizin hak ettiği şekilde, dünyadaki yerini alabilmesi için canla başla çalışıyoruz. Gerek Türk Cumhuriyetleri ile gerek İslam devletleri ile gerekse Avrupa ülkeleri ile ilişkilerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.İnanıyorum ki, ortaya koyduğumuz bu çaba karşılığını verecek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak dünyada hak ettiğimiz yeri alacağız.
İhtiyaç duyduğumuz her alanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına ve hükümetimize vermiş olduğunuz destekten dolayı başta Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere şahsınız ve tüm hükümetinize en kalbi duygularla halkım ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. İki devlet tek millet olarak yolumuza devam ediyoruz. Sizinle birlikte ve istikrar içinde, geleceğe güvenle ve emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Bizler bir oldukça, bizler birlikte oldukça, bizler ilişkilerimizi güçlü tuttukça kimse bizi yıkamaz, birbirimizden koparamaz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0